"Objawami, dzięki którym możemy rozpoznać migrenę są: jednostronny charakter bólu, ból pulsujący, o dużym nasileniu (przynajmniej umiarkowany lub silny). Ból, który jest nasilany przez zwykłą codzienną aktywność. Migrena to tez objawy towarzyszące bólowi, a zatem nudności, nawet wymioty, nadwrażliwość na dźwięk, światło" - mówi dr hab. n. med. Agnieszka Gorzkowska zastępca Ordynatora Oddziału Neurologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Rozróżnić możemy migrenę epizodyczną (to rodzaj bólu migrenowego, który występuje kilka, kilkanaście razy w miesiącu) oraz migrenę przewlekłą (to ból głowy, który występuje częściej niż przez 15 dni w miesiącu).
Dzielimy również migrenę na migrenę z aurą i bez aury. Migrena z aurą jest zdecydowanie rzadsza i występuje u ok. 10% pacjentów. 90% to pacjenci z migreną bez aury. U jednego pacjenta mogą również występować zarówno napady auryczne jak i te bez aury. Czym jest aura? To szereg objawów neurologicznych, które pojawiają się zanim pojawi się ból głowy (najczęściej występuje pod postacią zaburzeń widzenia- niedowidzenie, zawężenie pola widzenia, widzenia błysków świetlnych, zniekształcenia we fragmencie pola widzenia). Objawy rozwijają się w ciągu kliku minut, (zazwyczaj 5- 10) i utrzymują do 60 minut.
Poza objawami aury pojawiają się problemy prodromalne (gorsze samopoczucie, zaburzenia uwagi, apatia), które mogą występować wiele godzin wcześniej, nawet na dobę przed wystąpieniem bólu.
Farmakoterapia to jeden ze sposobów leczenia tej choroby. Równie ważne są niefarmakologiczne sposoby postępowania. Bez zmiany stylu życia, bez eliminowania czynników, które prowokują napady, nie jesteśmy w stanie tak naprawdę skutecznie leczyć migreny.
Leczenie farmakologiczne dzielimy na dwie grupy. Jedno to leczenie doraźne czyli leczenie napadów migreny, a drugie profilaktyczne czyli zapobieganie napadom. Wybór leczenia profilaktycznego zależy od częstości występowania napadów, siły, czasu trwania, leków jakich próbował zażywać pacjent doraźnie, tego czy występują działania niepożądane po lekach, jak pacjent toleruje doraźne leczenie, czy nie występują skłonności do nadużywania tej terapii, a także będzie to zależało od samego obrazu klinicznego migreny czyli np. tego czy bóle są silne i czy występują często w ciągu miesiąca np. powyżej 4 dni.
"Tryptany wprowadzone zostały do terapii w latach 90tych. Obecnie ¾ naszych chorych odnosi korzyści ze stosowania tych leków. Czasami zdarza się, że ból nawraca i sytuacja wymaga zażycia kolejnej dawki, niemniej jednak jest to jedna z najskuteczniejszych grup leków w leczeniu doraźnym migreny. My dedykujemy te grupy leków średnionasilonym i mocnonasilonym napadom bólowym. Wtedy gdy te dolegliwości są łagodniejsze możemy stosować niesterydowe leki przeciwzapalne. W nasilonych, uporczywych bólach bywa, że łączymy różne grupy leków" - podkreśla dr hab. n. med. Agnieszka Gorzkowska.
"Przełomem ostatnich lat jest wprowadzenie przeciwciał monoklonalnych. Są to leki których skuteczność jest jeszcze wyższa. Pacjenci mają inną formę podawania tych preparatów. Są to leki stosowane podskórnie np. raz na 28 dni. Większość pacjentów zapomina o chorobie" - dodaje.
Migrena jest jedną z najstarszych chorób które znamy i jedną z najczęściej występujących. Zmieniają się natomiast jej czynniki prowokujące. Współcześnie tych czynników jest znacznie więcej niż kilka dekad temu. To życie w pośpiechu, w stresie, czasem brak czasu na regularny posiłek, nieregularny sen, dłuższe godziny spędzane przed komputerem, mniejsza aktywność fizyczna czy zła dieta. Dużo się przemieszczamy, jeździmy samochodami, pociągami, latamy samolotami. Jednocześnie wzrosła świadomość społeczna i poczucie tego, że można być skutecznie leczonym.