Jednostki szpitala > Oddziały > Oddział Neurologii z pododdziałem udarowym
STRUKTURA ORGANIZACYJNA ODDZIAŁU NEUROLOGII Z PODODDZIAŁEM UDAROWYM
• Oddział Neurologii
• Pododdział Udarowy
• Odcinek Świadczeń Jednodniowych
• Poradnia Neurologiczna i Wtórnej Prewencji Udaru Mózgu
• Poradnia Chorób Mięśni
Oddział Neurologii dysponuje 21 łóżkami (w tym 2 to łóżka intensywnego nadzoru neurologicznego) dla chorych wymagających diagnostyki i leczenia w warunkach szpitalnych.
W Oddziale Neurologii udzielane są stacjonarne świadczenia zdrowotne obejmujące kompleksową diagnostykę i leczenie szerokiego spektrum chorób układu nerwowego, ze szczególnym uwzględnieniem chorób neurodegeneracyjnych (choroba Alzheimera i inne otępienia, choroba Parkinsona i inne zaburzenia ruchowe), chorób demielinizacyjnych i autoimmunologicznych (np. stwardnienie rozsiane) oraz padaczki. Kompleksową opiekę nad chorymi uzupełnia zespół fizjoterapeutów, psycholog i neurologopeda.
Sala Intensywnego Nadzoru Neurologicznego wyposażona jest w nowoczesną aparaturę do ciągłego monitorowania stanu pacjenta oraz wspomagającą pracę układu krążenia i oddechowego.
W Oddziale Neurologii udzielane są również świadczenia jednodniowe. To oferta skierowana przede wszystkim do seniorów, dla których kilkudniowy pobyt szpitalny zazwyczaj wiąże się z wyjątkowym stresem.
Wśród zaawansowanych procedur medycznych, we współpracy z Oddziałem Neurochirurgii prowadzimy leczenie padaczki lekoopornej przy użyciu VNS (ang. Vagus Nerve Stimulation) i zaawansowanej choroby Parkinsona z DBS (ang. Deep Brain Stimulation)
Pododdział Udarowy dysponuje 20 łóżkami (w tym 5 to łóżka intensywnego nadzoru neurologicznego) dla chorych wymagających pilnej diagnostyki i leczenia udaru mózgu.
W Pododdziale Udarowym udzielane są stacjonarne świadczenia zdrowotne obejmujące kompleksową diagnostykę i leczenie chorób naczyniowych ośrodkowego układu nerwowego, a przede wszystkim ostrej fazy udaru niedokrwiennego i krwotocznego. Oddział pracuje w trybie stałego 24-godzinnego ostrego dyżuru. W leczeniu udaru mózgu stosowane są zgodnie ze światowymi standardami najnowocześniejsze metody tj. tromboliza dożylna i dotętnicza trombektomia mechaniczna (zabieg wykonywany jest w Zakładzie Radiologii UCK). Od 2023r. Oddział Udarowy został włączony do ogólnopolskiego programu pilotażowego leczenia endowaskularnego udarów niedokrwiennych mózgu (trombektomia mechaniczna) dla pacjentów z województwa śląskiego.
Sala Intensywnego Nadzoru Neurologicznego w Pododdziale Udarowym wyposażona jest w nowoczesną aparaturę do ciągłego monitorowania stanu pacjenta oraz wspomagającą pracę układu krążenia i oddechowego. Pacjenci mają zapewnioną opiekę internistyczną oraz konsultacje kardiologiczne. Kompleksową opiekę nad chorymi uzupełnia zespół fizjoterapeutów, psycholog i neurologopedą, co pozwala już we wczesnym okresie na rozpoczęcie rehabilitacji ruchowej oraz terapii logopedycznej i psychologicznej.
Rocznie w Oddziale Neurologii z Pododdziałem Udarowym leczonych jest ponad 1500 chorych, w tym około 500 chorych z udarem mózgu.
W obrębie Oddziału działają również pracownie:
• Pracownia EEG
• Pracownia EMG (wykonuje: badania mięśni [EMG] i elektroneurograficzne [szybkości przewodzenia we włóknach czuciowych i ruchowych nerwów obwodowych, ENG], próbę miasteniczną, badanie wzrokowych potencjałów wywołanych [VEP])
• Oddział ma stały dostęp do Pracowni Tomografii Komputerowej i Pracowni Rezonansu Magnetycznego
Leczenie chorych wypisanych z Oddziału jest kontynuowane w ramach Poradni Neurologicznej i Wtórnej Prewencji Udaru Mózgu, gdzie jest również prowadzona kwalifikacja i leczenie w ramach szeregu programów lekowych.
PROGRAMY LEKOWE
• leczenia zaburzeń motorycznych w przebiegu zaawansowanej choroby Parkinsona (terapie infuzyjne, B90)
• leczenia chorych na stwardnienie rozsiane (B29)
• leczenia dystonii ogniskowych i połowiczego kurczu twarzy (B28)
• leczenia pacjentów ze spastycznością kończyn z użyciem toksyny botulinowej typu A (B57)
• leczenia przetoczeniami immunoglobulin w chorobach neurologicznych (B67)
• leczenia dorosłych pacjentów z potwierdzonym genetycznie rdzeniowym zanikiem mięśni, SMA (B102)
INNE FORMY DZIAŁALNOŚCI
• Działalność dydaktyczna dla studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne jest szpitalem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego dlatego jednym z jego podstawowych zadań poza działalnością leczniczą jest dydaktyka. W ciągu roku akademickiego realizowany jest program kształcenia studentów w zawodzie lekarza, a także fizjoterapeuty i neurobiologa. Większość zajęć odbywa się w języku polskim, rośnie również liczba studentów anglojęzycznych, których kształcimy w kilku programach nauczania (m.inn. Europen Program, Program Erasmus/Sokrates).
• Działalność naukowo-badawcza
Obejmuje przede wszystkim dwa kierunki badawcze:
1. dotyczące chorób neurodegeneracyjnych, przede wszystkim choroby Parkinsona i zespołów parkinsonowskich oraz zespołów otępiennych o etiologii zwyrodnieniowej:
- skuteczność i bezpieczeństwo zaawansowanych metod leczenia choroby Parkinsona
- objawy pozaruchowe (zaburzenia snu, zaburzenia autonomicznego układu nerwowego, zaburzenia kontroli impulsów, zaburzenia neuropsychiatryczne) w chorobie Parkinsona, parkinsonizmach atypowych, drżeniu samoistnym oraz w dystonii pierwotnej
-aktywność fizyczna w chorobie Parkinsona
-diagnostyka zaburzeń funkcji poznawczych po 65 r.ż.
2. dotyczące chorób autoimmunologicznych, przede wszystkim chorób demielinizacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem stwardnienia rozsianego
• Szkolenia specjalizacyjne z zakresu neurologii dla lekarzy
Oddział Neurologii posiada akredytację do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego z zakresu neurologii dla lekarzy, a także status oddziału szkolącego lekarzy innych specjalności w neurologii. Realizujemy również szkolenia indywidualne dla lekarzy z zakresu neurofizjologii (w Pracowni EMG/EEG) oraz praktyki zawodowe dla logopedów i psychologów.
• Prowadzenie badań klinicznych nowych leków
Kolejnym obszarem działalności jest prowadzenie badań klinicznych, traktowanych jako możliwość dostępu do najnowszych biotechnologii medycznych, a także możliwość nabywania doświadczeń prowadzenia
Dr hab. n med. Joanna Siuda
Lekarz Kierujący Oddziałem Neurologii z pododdziałem udarowym
Dr n med. Justyna Tabaka-Pradela
z-ca Lekarza Kierującego Oddziałem Neurologii z pododdziałem udarowym
Lic. Piel. Renata Czechelius
p.o. Pielęgniarki Oddziałowej Oddziału Neurologii z pododdziałem udarowym
Mgr Alina Saternus
Koordynator Pododdziału Udarowego
Dr n. med. Magdalena Targosz-Gajniak
Dr n. med. Justyna Tabaka-Pradela
Dr n. med. Anna Walawska-Hrycek
Dr n. med. Weronika Galus
Dr n. med. Katarzyna Zawiślak-Fornagiel
Lek. med. Maja Patalong-Ogiewa
Lek. med. Aleksandra Kaczmarczyk
Lek. med. Justyna Gawryluk
Lek. med. Magdalena Błaszczyk
Lek. med. Tomasz Chmiela
Lek. Mateusz Toś
Lek. med. Alina Kwolek-Limańska
Lek. Izabela Bieniek
Lek. Patrycja Radecka
Lek. Marta Molenda
Lek. Wioletta Dziubak
Lek. Aleksandra Cieśla-Fuławka
Lek. Krzysztof Duda
Lek. Agnieszka Czyżewska
Lek. Michalina Rzepka
Lek. Jakub Malkiewicz
Lek. Anna Sławińska
Lek. Agata Dymek
Lek. Aneta Zontek
Lek. Szymon Pokora
Lek. Lydmillya Kucharenko
Drodzy Pacjenci!
Zależy nam na Państwa zdaniu i komforcie leczenia w naszym szpitalu. Zapraszamy do wypełnienia krótkiej ankiety, która pomoże nam jeszcze lepiej dostosować opiekę do Państwa potrzeb.
Ankietę można wypełnić online pod adresem: link.
lub zeskanować kod: