Jednostki szpitala > Oddziały > Oddział Endokrynologii Ginekologicznej
STRUKTURA ORGANIZACYJNA ODDZIAŁU
Oddział znajduje się na 7 piętrze Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach, w lokalizacji przy ulicy Medyków 14 i dysponuje 18 łóżkami w salach z klimatyzacją i węzłami sanitarnymi. Oddział kierowany jest przez prof. dr hab. n. med. Pawła Madeja i liczy obecnie pięciu lekarzy specjalistów, trzech rezydentów i osiem położnych.
DZIAŁALNOŚĆ LECZNICZA ODDZIAŁU
Wiodącymi tematami badawczymi są obecnie zagadnienia związane z zespołami androgennymi w tym z zespołem PCO w powiązaniu z adipokinami, zaburzeniami metabolicznymi, rolą czynnika AMH w PCOS i procesach rozrodu oraz wybrane zagadnienia okresu przekwitania. Diagnostyce podlegają także zaburzenia funkcji i budowy układu podwzgórze-przysadka- jajnik/nadnercza, zaburzenia różnicowania i rozwoju płci. Kompleksowe badania hormonalne i metaboliczne wykonywane są przeciętnie w czasie 4 dni hospitalizacji.
Diagnostykę zamyka wydanie Pacjentkom Karty Konsultacyjnej Ostatecznej zawierającej wszystkie wyniki badań, łącznie z badaniami oznaczanymi poza ośrodkiem zlecającym, w ramach konsultacji odbywających się w tut. Oddziale. Pacjentki już w dniu wypisu zostają poinformowane o konkretnej dacie i godzinie konsultacji. Istnieje możliwość przeprowadzenia natychmiastowej konsultacji psychologicznej i zapewnienia, w razie potrzeby, ciągłości spotkań przez cały okres pobytu Pacjentki, dzięki pracującemu w Oddziale psychologowi.
W ramach Kliniki funkcjonuje Poradnia Endokrynologii Ginekologicznej, do której wymagane jest skierowanie lekarza POZ lub specjalisty świadczeniodawcy NFZ. Poradnia świadczy usługi z zakresu diagnostyki i terapii chorób endokrynologiczno-ginekologicznych, w szczególności zaburzeń osi podwzgórze-przysadka-jajniki. W jej ramach istnieje również możliwość wykonania konsultacji poszpitalnych.
DOROBEK NAUKOWY I DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA
• Kształcenie studentów Wydziału Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w zakresie zajęć z ginekologii i położnictwa.
• Prowadzenie zajęć fakultatywnych oraz zajęć w ramach studiów doktoranckich.
• Prowadzenie kursów podyplomowych z zakresu endokrynologii ginekologicznej w ramach specjalizacji z położnictwa i ginekologii.
• Prowadzenie specjalizacji z położnictwa i ginekologii oraz z endokrynologii.
• Umożliwienie odbywania stażu z zakresu endokrynologii ginekologicznej do wielu specjalizacji lekarskich.
Obecna tematyka badawcza:
• Zaburzenia funkcji tarczycy i ich związek z pacjentkami chorującymi na PCOS.
• Wady żeńskiego narządu rozrodczego w kontekście płodności i zaburzeń gospodarki hormonalnej.
• Endometrium kobiet z PCOS jako nowy materiał do oznaczeń specyficznych białek.
• Zespół bezdechu sennego i jego związek z PCOS.
• Diagnostyka metabolicznej stłuszczeniowej choroby wątroby u pacjentek z PCOS w odniesieniu do parametrów ocenianych w rezonansie magnetycznym.
Prof. dr hab. n. med. Paweł Madej
Lekarz kierujący Oddziałem Endokrynologii Ginekologicznej
specjalista położnictwa i ginekologii,
specjalista endokrynologii
Dr hab. n. med. Grzegorz Franik
Zastępca lekarza kierującego Oddziałem Endokrynologii Ginekologicznej
specjalista położnictwa i ginekologii
Lic. położnictwa Izabela Maraj
p. o. Położnej oddziałowej Oddziału Endokrynologii Ginekologicznej
KADRA:
Starsi asystenci:
• Dr n. med. Dagmara Pluta - specjalista położnictwa i ginekologii, endokrynologii,
• Dr n. med. Karolina Kowalczyk - specjalista położnictwa i ginekologii, w trakcie międzynarodowej specjalizacji z ginekologii dziecięcej i dziewczęcej,
• Dr Włodzimierz Kniewski - specjalista położnictwa i ginekologii,
• Dr n. med. Łukasz Blukacz - specjalista położnictwa i ginekologii,