Ogromny krok w leczeniu dziedzicznych chorób siatkówki
Z dumą informujemy o zakończeniu przełomowego projektu badawczego "ProteoRetina", prowadzonego przez międzynarodowy zespół ekspertów z Uniwersytetu w Helsinkach oraz Śląskie Uniwersytet Medyczny, w tym z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im.prof.K.Gibińskiego SUM w Katowicach.
Celem projektu było odkrycie nowych opcji terapeutycznych w leczeniu dziedzicznych chorób siatkówki - odpowiedź na pilną potrzebę milionów osób na całym świecie cierpiących na dystrofię siatkówki.
Dzięki projektowi "ProteoRetina", udało się zidentyfikować 9 kluczowych białek, które mogą stać się celem nowych, skuteczniejszych i dostępniejszych terapii genowych. Do tej pory dostępne terapie były ograniczone i bardzo kosztowne.
Badania obejmowały indukcję dystrofii siatkówki w hodowli komórkowej oraz modelu zwierzęcym, co pozwoliło na głębokie zrozumienie interakcji białkowych w kontekście tej choroby.
Projekt, trwający od października 2021 do grudnia 2023, współfinansowany przez grant POLS Narodowego Centrum Nauki oraz Norweski Mechanizm Finansowy, stanowił kulminację wieloletniej współpracy międzynarodowej, łączącej wiedzę z dziedziny proteomiki i okulistyki eksperymentalnej.
Dr hab. n. med. Adrian Smędowski, profesor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, wskazał na ogromny przełom, jaki ten projekt oznacza dla medycyny: "Jesteśmy w stanie zaproponować pacjentom lek, który będzie uniwersalny dla większej grupy, lecząc różne mutacje genetyczne odpowiedzialne za choroby siatkówki."
Podczas konferencji obecna była nasza sześcioletnia pacjentka Laura, która zmaga się z Zespołem Ushera typ I. Ta rzadka genetyczna choroba objawia się niedosłuchem oraz problemami ze wzrokiem, typowymi dla retinopatii barwnikowej siatkówki. Nasz zespół lekarzy aktywnie wspiera Laurę i jej rodzinę, oferując specjalistyczną opiekę oraz leczenie.
Dzięki zaangażowaniu naszych specjalistów, Laura otrzymuje niezbędną pomoc w codziennym funkcjonowaniu. Współpraca z rodziną Laury jest dla nas kluczowa, ponieważ razem staramy się zapewnić jej jak najlepszą opiekę i wsparcie w rozwoju.
Projekt "ProteoRetina", który jest dla rodziny Laury źródłem nadziei, otwiera bowiem nowe możliwości w leczeniu i poprawie jakości życia osób dotkniętych dziedzicznymi chorobami siatkówki.
Aktualnie, lek jest testowany na zwierzętach transgenicznych, szczególnie na myszach, które chorują na zwyrodnienie barwnikowe siatkówki. Choć proces tworzenia leku może potrwać nawet 10 lat, jest to krok milowy w kierunku dostępnych i skutecznych terapii.
Więcej informacji na temat projektu znajdą Państwo na stronie: www.proteoretina.com
Dziękujemy i gratulujemy wszystkim zaangażowanym w projekt! Badania mogą otworzyć nowe horyzonty w leczeniu dziedzicznych chorób siatkówki, dając nadzieję milionom osób na całym świecie. Szczególne podziękowania kierujemy do:
Dr hab. n. med. Adriana Smędowskiego, prof. SUM
Koordynatora Projektu
Katedra Okulistyki, Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
Śląski Uniwersytet Medyczny
Zastępca Lekarza Kierującego Oddziałem Okulistyki Dorosłych
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. Kornela Gibińskiego w Katowicach
Dr n. med. Annie Pacwie
Główny Wykonawcy Projektu
Katedra Fizjologii, Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
Śląski Uniwersytet Medyczny
Prof. dr hab. n. med. Joannie Lewin-Kowalik
Konsultantce Naukowej Projektu
Katedra Fizjologii, Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
Śląski Uniwersytet Medyczny
Prof. dr hab. n. med. Dorocie Wyględowskiej-Promieńskiej
Kierownikowi Katedry Okulistyki, Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
Śląski Uniwersytet Medyczny
Lekarz Kierujący Oddziałem Okulistyki Dorosłych
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. Kornela Gibińskiego w Katowicach
Dr hab. n. med. Ericie Filipek
Katedra Okulistyki, Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
Śląski Uniwersytet Medyczny
Lekarz Kierujący Oddziałem Okulistyki Dziecięcej
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. Kornela Gibińskiego w Katowicach
Prof. dr hab. n. med. Tomaszowi Francuzowi
Dziekanowi Wydziału Nauk Medycznego w Katowicach
Śląski Uniwersytet Medyczny
Renacie Wachowicz
Dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. Kornela Gibińskiego w Katowicach
Zapraszamy do relacji:
https://www.rynekzdrowia.pl/.../Odkrycie-naukowcow-SUM...
https://dziennikzachodni.pl/czy.../ar/c14-18175173
https://pulsmedycyny.pl/specjalisci-sum-umozliwili...