Jesteśmy niezwykle dumni, że możemy być świadkami postępu współczesnej medycyny, a nasi specjaliści poszukują stale najlepszych opcji leczenia dla naszych pacjentów. Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry opowiedzieliśmy o metodach leczenia, które wprowadziliśmy w wachlarz możliwości zabiegowych w naszym szpitalu.
Jaskra to choroba neurodegeneracyjna. Tradycyjne metody leczenia często wymagają długotrwałego stosowania kropli lub inwazyjnych zabiegów chirurgicznych, które mogą wiązać się z koniecznością reoperacji.
Najnowszy implant, który wprowadziliśmy jako pierwsi w Polsce, stanowi przełom w podejściu do leczenia:
- Umożliwia precyzyjną kontrolę ciśnienia wewnątrzgałkowego
- Pozwala na nieinwazyjną regulację przepływu po zabiegu za pomocą prostego magnesu
- Minimalizuje ryzyko konieczności wykonywania ponownych operacji
- Zapewnia spersonalizowane leczenie dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta
- Zapobiega występowaniu nadmiernych spadków ciśnienia, które mogą prowadzić do powikłań
Ta mikrochirurgiczna innowacja ma szczególne znaczenie dla pacjentów z zaawansowaną jaskrą, u których standardowe metody leczenia nie przynoszą zadowalających efektów lub powodują komplikacje. Dzięki możliwości regulacji ciśnienia bez konieczności ponownego zabiegu, możemy precyzyjnie dostosować leczenie w okresie pooperacyjnym.
Jaskra początkowo rozwija się bezobjawowo, prowadząc do stopniowej utraty widzenia obwodowego. Pacjent często zauważa problem dopiero, gdy doszło już do znacznych i nieodwracalnych uszkodzeń nerwu wzrokowego. Regularne badania przesiewowe, szczególnie u osób z grup ryzyka (powyżej 40 roku życia, obciążonych genetycznie, z cukrzycą, nadciśnieniem lub krótkowzrocznością) mogą uratować wzrok.
Co roku przeprowadzamy badania przesiewowe w ramach Tygodnia Jaskry – w tym roku udało się przebadać ponad 120 pacjentów!
Media o naszej metodzie: