Zapobiegają zakażeniom i stanom zapalnym, zmniejszają blizny, mogą przyczynić się do ratowania zdrowia i życia – błony owodniowe są niezwykle skutecznym opatrunkiem w terapii oparzeń i ran przewlekłych. Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich to czołowy ośrodek w Polsce leczący pacjentów z wykorzystaniem owodni ludzkiej. Siemianowickie centrum właśnie podpisało umowę z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach, dzięki której liczba przeszczepów z wykorzystaniem owodni się zwiększy.
Błony owodniowe stosuje się w medycynie od ponad stu lat. Są wykorzystywane głównie w okulistyce, a także w leczeniu ran o dużej powierzchni - ran oparzeniowych lub przewlekłych. Mają również zastosowanie w ginekologii, stomatologii i diabetologii. Wszystko dzięki swoim wyjątkowym właściwościom.
„Bardzo się cieszę z tej współpracy. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne to bardzo ważna i renomowana placówka, tamtejszy oddział porodowy ma wysoką i zasłużoną markę. Współpraca pozwoli nam zwiększyć ilość pozyskiwanej owodni i tym samym pomóc większej liczbie pacjentów z rozległymi ranami” - mówi dr n. med. Mariusz Nowak, dyrektor Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.
Gdy owodnia trafi do Banku Tkanek w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, przechodzi tam skomplikowany proces preparacji. Jest kilkakrotnie płukana oraz oczyszczana mechanicznie. Umieszcza się ją na specjalnym szkle, gdzie jest przycinana do wymaganego rozmiaru, np. ok. 300 cm2. Taka powierzchnia jest optymalna i pozwala najlepiej wykorzystać owodnię jako opatrunek. Tkanka jest następnie umieszczana na specjalnej siatce, w trzech workach, z których dwa są sterylne. Ostatnim etapem jest sterylizacja radiacyjna, która całkowicie eliminuje zagrożenie bakteryjne.
Bank Tkanek w Centrum Leczenia Oparzeń dysponuje zgodą Ministerstwa Zdrowia na pozyskiwanie owodni. Takiej zgody nie potrzebują natomiast szpitale, w których owodnia jest pobierana. W takim przypadku wystarczy jedynie umowa z CLO – zawierając ją placówka staje się upoważniona do pozyskania owodni, jednak z przeznaczeniem wyłącznie dla siemianowickiego szpitala.
Eksperci Centrum Leczenia Oparzeń zwracają uwagę, że choć terapia owodnią jest skuteczną metodą leczenia wielu rodzajów ran, wiedza o jej właściwościach nie jest powszechna.
Więcej o temacie prof. SUM Krzysztof Nowosielski, lekarz kierujący oddziałem ginekologii i położnictwa https://www.uck.katowice.pl/oddzial-ginekologii-i...
"Pobranie owodni nie wiąże się z żadnym zagrożeniem dla płodu i matki. Owodnia pozyskiwana jest od pacjentki podczas trzeciej fazy porodu. Po oczyszczeniu zostaje umieszczona w specjalnym pojemniku, wypełnionym płynem do transportu tkanek i w takiej postaci przekazywana jest do CLO. Procedura w żaden sposób nie jest inwazyjna dla pacjentki. Gdy owodnia trafi do Banku Tkanek w Siemianowicach Śląskich, przechodzi skomplikowany proces preparacji. Jest kilkakrotnie płukana oraz oczyszczana mechanicznie, przycinana się ją do wymaganego rozmiaru."