HARMONOGRAM WYDARZENIA
Z uwagi na sytuację epidemiczną i zwiększoną liczbę zachorowań na SARS COV-2, zdecydowaliśmy o ograniczeniu akcji „Ceglana gra dla WOŚP” do jednego dnia, tj. 30.01.
Jednocześnie nadal podtrzymujemy stanowisko, że badania przesiewowe są niezwykle istotne z punktu widzenia zdrowia dzieci i dorosłych. Okres pandemii oraz nauka zdalna realnie wpłynęły na wzrok dzieci i dorosłych, dlatego opierając się na naszym doświadczeniu postanowiliśmy utrzymać badania przesiewowe zachowując zaostrzony reżim sanitarny.
- Każda osoba dorosła oraz niepełnoletnia wchodząca na teren Szpitala będzie miała możliwość przetestowania się testem antygenowym.
< >Po wejściu do Szpitala zespół przesiewowy poprosi o zdezynfekowanie rąk oraz zmierzy temperaturę.Wchodzący, również dzieci, zostaną poproszeni o wymianę maseczki na nową jednorazową maseczkę chirurgiczną (zapewnioną przez Szpital).Po skończonej wizycie prosimy o wyrzucenie maseczki do specjalnie przygotowanych koszy.BADANIA
W niedzielę 30.01.2022 r. badania przesiewowe wzroku dla dzieci i dorosłych odbywać się będą w godzinach 10:00-18:00.
Jak wyglądać będą badania:
Z uwagi na specyfikę badań przeznaczone są one dla dzieci od 3 roku życia.
W pakiecie dla DZIECI badana będzie ostrość wzroku bez zakrapiania, a także ruchy gałek ocznych oraz ocena zeza, ciśnienie wewnątrzgałkowe i przedni odcinek oka.
*Z uwagi na fakt, że są to badania przesiewowe nie można nazwać je pełnymi badaniami okulistycznymi. W razie wykrycia nieprawidłowości wskażemy każdemu uczestnikowi wydarzenia odpowiednią drogę do dalszej diagnostyki i ewentualnego leczenia.
W pakiecie dla DOROSŁYCH badana będzie ostrość wzroku bez zakrapiania, dioptron, a także ciśnienie wewnątrzgałkowe i przedni odcinek oka. Dodatkowo okuliści przeprowadzać będą kwalifikację zaćmy.
*Z uwagi na fakt, że są to badania przesiewowe nie można nazwać je pełnymi badaniami okulistycznymi. W razie wykrycia nieprawidłowości wskażemy każdemu uczestnikowi wydarzenia odpowiednią drogę do dalszej diagnostyki i ewentualnego leczenia.
Dodatkowo dzięki wsparciu Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka otworzymy dla dzieci (w niedzielę) gabinety kardiologa i diabetologa.
Porad dla dorosłych pacjentów udzielać będą także lekarz onkolog i genetyk.
Będzie można również sprawdzić poziom cukru we krwi oraz zmierzyć ciśnienie.
ATRAKCJE DLA NAJMŁODSZYCH I NIE TYLKO (wewnątrz szpitala) 30.01
BIBLIOTEKA SUM
We współpracy z Zakładem Anatomii przy Katedrze Nauk Podstawowych WNoZK stworzone zostanie stanowisko anatomiczne. Do dyspozycji uczestników wydarzenia będą:
- modele anatomiczne (w tym: naturalnej wielkości szkielet oraz tors z wyjmowanymi organami, model ręki, oka, ucha)
- atlas anatomiczny 3d
- plansze anatomiczne
Z uwagi na fakt, iż WOŚP gra w tym roku dla okulistyki dziecięcej, pojawi się także stanowisko biblioteczne dla osób niedowidzących. Na najmłodszych czeka również gra z upominkami.
LABORATORIUM PLUSZOWEGO MISIA
To stanowisko to nie tylko zabawa, ale również nauka. Dzieci będą mogły poznać procedurę
i technikę oraz pobrać krew swojemu ulubieńcowi – pluszowemu misiowi. Przekonają się, że pobieranie krwi wcale nie musi być straszne! Ale to nie wszystko – będą mogły również zasmakować pracy hematologa i mikrobiologa. Podczas wykonywania ćwiczeń prowadzący studenci będą opowiadać różne ciekawostki, które zapewne zainteresują nie tylko dzieci, ale również dorosłych.
FUNDACJA ONKOLOGICZNA „RAKIETY”
Trzypokoleniowe teamy Fundacji Onkologicznej „Rakiety” będą budować największe okulary z serc.
POKAZ RATOWNICTWA MEDYCZNEGO
Marat Ludwiczek - autorka pierwszej w Polsce książki dla dzieci i rodziców (jednocześnie)
o pierwszej pomocy oraz Artur Żurek ratownik medyczny z ponad 15-letnim doświadczeniem, podczas finału będą podpowiadać co zrobić, by nie wpaść w tarapaty. Pokaz pierwszej pomocy będzie uzupełniony o sporą dawkę wiedzy, która może się przydać w sytuacjach zagrożenia życia np. jak wezwać pomoc, gdy nie możemy mówić, jak ratować ludzkie życie dzięki AED
i gdzie go szukać...
WARSZTATY EKOLOGICZNE
Na korytarzach UCK pojawi się także Jeż Nikoś – bohater książeczek dla dzieci autorstwa Katarzyny Majzel – Pośpiech, który tłumaczy najmłodszym zawiłości świata. Będzie można przywitać się z Jeżem osobiście, wystąpi jako 2 metrowa maskotka.
Do Jeża Nikosia dołączy Miś Zdrowuś z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka
w Katowicach.
Katarzyna Majzel – Pośpiech poprowadzi również warsztaty ekologiczne.
FUNDACJA DR CLOWN
O dobre samopoczucie oraz uśmiech najmłodszych uczestników wydarzenia zadba Fundacja Dr Clown. Nie zabraknie dobrej zabawy i charakterystycznych nosków
FRYZJERZY DLA WOŚP
Postawimy stanowiska fryzjerskie w ramach akcji Fryzjerzy dla WOŚP NAH sp. z o.o. Będzie można zafundować sobie nową fryzurę i zasilić skarbonkę.
PUNKT MALOWANIA TWARZY dla najmłodszych
Makeup Artist Daria Wachowicz wyczaruje bajkowe makijaże dla najmłodszych. Zapraszamy na stanowisko między 12:00 a 18:00.
ATRAKCJE NA ZEWNĄTRZ
Pod budynkiem pojawi się Mobilny Punkt Sczepień oraz Wymazobus zapewniony przez szpital VITOMED, w którym chętni będą mogli skorzystać ze szczepień i darmowych wymazów.
Będzie można również oddać krew w krwiobusach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa
i Krwiolecznictwa w Katowicach, a katowicki BIOBAZAR zapewni chętnym w zamian sok
z buraka!
O bezpieczeństwo uczestników wydarzenia zadba Stowarzyszenie Ratownicze „Nemo” im. Marka Zielińskiego.
We wszystkich tych miejscach ustawione zostaną stacjonarne skarbony WOŚP!
Uczestników finału na Ceglanej rozgrzeje gorąca kawa z Bike Cafe Katowice.
SCENA - zostanie ustawiona na terenie zielonym Szpitala
PLAN
Prowadzący Marcin Godzik w przerwach między występami zapozna z przebiegiem wydarzenia oraz przeprowadzi konkursy
12:00 - występ MAŻORETEK "AKCENT" z Miejskiego Domu Kultury LIGOTA - Zespół uświetni otwarcie sceny
Oficjalne otwarcie wydarzenia oraz przywitanie gości nastąpi tuż po występie Mażoretek.
Na scenie pojawi się Dyrektor Szpitala Renata Wachowicz wraz z zastępcami oraz Lekarze Kierujący Oddziałem Okulistyki Dziecięcej dr hab. n. med. Erita Filipek i Okulistyki Dorosłych Ewa Mrukwa-Kominek
O zabranie głosu poproszeni zostaną:
- przedstawiciele Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
- senator Marek Plura
- przedstawiciele władz Miasta – Prezydent Katowic dr Marcin Krupa
- Lekarz Kierujący Oddziałem Okulistyki Dziecięcej dr hab. n. med. Erita Filipek.
- Lekarz Kierujący Oddziałem Okulistyki Dorosłych prof. dr hab. n. med. Ewa Mrukwa-Kominek
Tuz po oficjalnej części plan wydarzenia przedstawi redaktor Marcin Godzik.
13:00 – występ zespołów wokalnych: THE TONACJA, HARMIDER, MIGOTKI ze studia Piosenki Młodzieżowego Domu Kultury w Zespole Szkół i Placówek nr 2 w Katowicach
14:30 – występ teatru BEZ PUENTY IMPRO – krótkie formy komediowe
16:00 – występ Chóru Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
16:30 – występ zespołu CREE
18:00 zakończenie imprezy i mini światełko do nieba